خرید کاپشن مردانه
نوشته‌های تازه
دسته‌ها

گام‌به‌گام طرز شستن کفش در لباسشویی + نکات مهم

شستن کفش در ماشین لباسشویی تعدادی مواد مورد نیاز، یک سری مراحل و چند نکته مهم دارد که باید بدانید، در غیر اینصورت شستن کفش در لباسشویی تبدیل به یک تجربه تلخ خواهد شد که هم ماشین لباسشویی نازنینتان را به فنا می دهد و هم کفش هایی که خیلی دوستشان دارید. من شخصا یک بار با بی دقتی در همین نکات ساده چیزی نمانده بود که ماشین لباسشویی را نابود کنم، البته… با این حال باز هم به خیر نگذشت، چون در هر صورت کفش هایم از دست رفتند. این مطلب را می نویسم که شما مثل من از راه تجربه تلخ این نکات را نیاموزید.

شستن کفش در ماشین لباسشویی می تواند راه مناسبی برای تمیز کردن آنها باشد، اما همه کفش ها برای شستشوی ماشینی مناسب نیستند. بنابراین اولین نکته مهم این که قبل از شروع، مطمئن شوید که کفش هایتان برای شستشو با ماشین لباسشویی ساخته شده اند. بسیاری از آقایان عاشق کفش مردانه خود هستند ولی روش نگهداری آن را نمی دانند. اکثر کفش های کتانی، کفش های برزنتی و برخی از کفش های ورزشی را می توان با خیال راحت در ماشین شست. در ادامه یک راهنمای گام به گام برای شستن کفش در لباسشویی آورده ام.

مواد لازم

برای یادگیری نحوه شستن کفش در لباسشویی باید ابتدا مواد لازم را بدانیم، چون صرفا یک جفت کفش زنانه (یا مردانه)، یک ماشین لباسشویی و مقداری مایع شستشو کافی نیست.

 1. کفش هایی که باید تمیز شوند
 2. روبالشی یا کیسه لباسشویی
 3. شوینده ملایم لباسشویی
 4. چند حوله کهنه
 5. برس یا پارچه
 6. کیسه لباسشویی مشبک (اختیاری)

مراحل انجام کار

مراحل را گام به گام برای شما نوشتم که راحت پیش بروید. هر سوالی داشتید در بخش نظرات بنویسید تا پاسخ دهم. البته کل مسئله آنقدر ساده هست که معمولا سوال خاصی هم پیش نمی آید. ما آقایان که واقعا در این زمینه نوبر هستیم، از نظر ما که شستن یک جفت کفش ورزشی مردانه اصلا اینقدر قر و فر ندارد!

پاکسازی کفش

در اولین قدم برای شستن کفش در ماشین لباسشویی باید کفش ها را از هرگونه کثیفی مازاد پاک کنید. گل و خاک را با ضربه زدن یا با کمک برس یا پارچه از روی کفش پاک کنید. همین که کثیفی های مازاد حذف شوند کافیست و نیازی نیست کفش های بیچاره را آنقدر به هم بکوبید (یا به هم بمالید) که صدایشان در بیاید.

پاکسازی کفش
کفش ساقدار مردانه Calvin Klein مدل 17260
کفش ساقدار مردانه Calvin Klein مدل 17260

بررسی برچسب

داخل کفش های خود را خوب نگاه کنید و به دنبال برچسب های مراقبت یا دستورالعمل سازنده بگردید. خیلی از کفش های معمولی و بی نام و نشان برچسب خاصی ندارند – و اصلا شاید کلا کفش آنقدر اهمیت نداشته باشد که بخواهید دستورالعملش را بخوانید – اما اگر کفش برند و اصل دارید حتما به این موضوع اهمیت بدهید و برچسب نگهداری را بخوانید. اگر سازنده توصیه کرده که از شستشوی ماشینی خودداری کنید، بهتر است حرفش را گوش دهید.

بررسی برچسب کفش
گام‌به‌گام طرز شستن کفش در لباسشویی + نکات مهم - bikoplus | Blog
کفش اسپرت مردانه Jordan مدل 38755

برداشتن متعلقات

سومین مرحله از روش شستن کفش در ماشین لباسشویی، برداشتن متعلقات است. کفی ها (در صورت جدا شدن) و بند ها را از کفش خود بیرون بیاورید. شستشوی جداگانه این موارد هم به حفظ کیفیت و تمیزی بهتر آنها کمک می کند و هم برای سلامتی ماشین لباسشویی خوب است. به خصوص برای تمیز کردن کفش سفید خوب است که کفی ها را بردارید، شاید رنگ پس دهند.

درآوردن متعلقات کفش
نیم بوت مردانه Kiyan مدل 15429
نیم بوت مردانه Kiyan مدل 15429

حفاظت از کفش

برای محافظت از کفش های خود در حین شستشو، آنها را داخل یک روبالشی یا کیسه لباسشویی قرار دهید. این کار از برخورد آنها به دو طرف ماشین لباسشویی جلوگیری می کند. دیواره مخزن ماشین لباسشویی خیلی راحت به رویه کفش آسیب می زند، به خصوص اگر روی کفش های خود حساس هستید حتما این کار را اجرا کنید.

گام‌به‌گام طرز شستن کفش در لباسشویی + نکات مهم - bikoplus | Blog
کفش ساقدار مردانه Calvin Klein مدل 17707
کفش ساقدار مردانه Calvin Klein مدل 17707

افزودن مواد شوینده

برای شستن کفش در لباسشویی از شوینده ملایم و مخصوص که برای پارچه های ظریف مناسب است استفاده کنید. به هیچ وجه سراغ سفیدکننده یا مواد شیمیایی خشن نروید (!) زیرا می توانند به کفش شما آسیب برسانند.

مرحله افزودن مواد شوینده
کفش ساقدار مردانه Calvin Klein مدل 34486
کفش ساقدار مردانه Calvin Klein مدل 34486

بارگیری دستگاه

منظور از بارگیری دستگاه این است که روبالشی یا کیسه لباسشویی پر از کفش را همراه با چند حوله قدیمی یا چند وسیله نرم قرار دهید تا توازن و تعادل بار ماشین لباسشویی حفظ شود. این کار همچنین به کاهش سر و صدا کمک می کند.

بارگیری ماشین لباسشویی
کفش ورزشی مردانه Jiaxiang مدل 34079
کفش ورزشی مردانه Jiaxiang مدل 34079

تنظیمات دستگاه

شستشوی کفش با ماشین لباسشویی تنظیمات خاص خودش را می طلبد. ماشین را روی یک چرخه ملایم با آب سرد تنظیم کنید. از آب داغ استفاده نکنید زیرا می تواند به برخی از مواد کفش آسیب برساند. به طور کلی حرارت کفش را نابود می کند، چه از طریق آب داغ منتقل شود، چه از طریق نور خورشید، چه به صورت تابشی جلوی بخاری.

تنظیمات ماشین لباسشویی
کفش ورزشی مردانه Asics مدل 21240
کفش ورزشی مردانه Asics مدل 21240

روشن کردن دستگاه

ماشین لباسشویی را راه اندازی کنید و بگذارید چرخه کامل شود. اگر نیاز بود می‌توانید در طول چرخه، ماشین را برای مدت کوتاهی متوقف (پاز یا همان مکث) و در صورت نیاز کفش‌ها را بررسی کنید. البته کفش با شستشو آب نمی رود نگران نباشید، مگر این که راهنمای سایز کفش را نخوانده باشید و از همان ابتدا مسیر را اشتباه رفته باشید.

گام‌به‌گام طرز شستن کفش در لباسشویی + نکات مهم - bikoplus | Blog
کفش ورزشی مردانه Salomon مدل 21336
کفش ورزشی مردانه Salomon مدل 21336

اتمام و تکرار

یک نکته مهم در طرز شستن کفش در لباسشویی این است که پس از اتمام چرخه، کفش ها را از داخل روبالش یا کیسه لباسشویی خارج کنید. برای اطمینان از تمیز بودن، آنها را بررسی کنید. اگر هنوز نیاز به تمیز کردن دارند، فرآیند شستشو را تکرار کنید.

گام‌به‌گام طرز شستن کفش در لباسشویی + نکات مهم - bikoplus | Blog
کفش ورزشی مردانه Nike مدل 39159
کفش ورزشی مردانه Nike مدل 39159

خشک کردن

اجازه دهید کفش هایتان به طور طبیعی در هوا خشک شوند. از خشک کن یا منابع حرارتی مستقیم مانند رادیاتور استفاده نکنید، زیرا می توانند کفش را چروک کنند. کفش ها را با روزنامه یا حوله خشک پر کنید تا شکلشان حفظ و رطوبت اضافی جذب شود.

خشک کردن کفش
کفش اسپرت مردانه Jordan مدل 39120
کفش اسپرت مردانه Jordan مدل 39120

آخرین قدم

آخرین مرحله بعد از شستن کفش در ماشین لباسشویی و پس از خشک شدن کامل آن ها، این است که کفی‌ها و بند ها به سر جای خودشان برگردانید. یک مطلب جذاب در مورد آموزش بستن بند کفش قبلا نوشته ام که حتما باید آن را بخوانید و بعد بندها را ببندید؛ باور کنید آنقدر طرح های جالبی وجود دارد که ارزشش را دارد چند دقیقه بیشتر وقت بگذارید. در نهایت شما یک جفت کفش تمیز و زیبا دارید.

بستن خلاقانه بند کفش
کفش ورزشی مردانه New Balance مدل 39064
کفش ورزشی مردانه New Balance مدل 39064

نکات تکمیلی

چند نکته تکمیلی وجود دارد که باید حتما آن ها را منتقل کنم وگرنه این آموزش ناقص خواهد بود. علاوه بر این، این نکات آنقدر رایج هستند که گفتنشان کاملا ارزشمند باشد.

 • اگر کفش شما لکه خاصی دارد که با مواد شوینده از بین نمی رود، قبل از شستشو با مواد لکه‌بر آن را تمیز کنید.
 • هرگز کفش های چرم، جیر یا پاشنه بلند را در ماشین لباسشویی نشویید.
 • برای بند ها و کفی ها از کیسه لباسشویی مشبک استفاده کنید تا از گره خوردن یا آسیب دیدن آنها در هنگام شستشو جلوگیری شود. البته همانطور که در متن گفتم، اگر خودتان با دست بشورید بهتر است.
 • همیشه دستورالعمل های نگهداری سازنده را (در صورت وجود) دنبال کنید.
 • شستن کفش در لباسشویی کاریست پر سر و صدا، بنابراین انتظار و آمادگی اش را داشته باشید.

حرف آخر

شاید شستن کفش های اسپرت ارزان قیمت واقعا اینقدر دنگ و فنگ نداشته باشد، اما وقتی عاشق کفشتان باشید، یا کفش اصل و اورجینال خریده باشید، عاقلانه است که به شستنش اهمیت بدهید. لطفا اگر نظری یا پیشنهادی دارید برای من بنویسید تا خوشحال شوم و خلاصه خدا خیرتان دهد!

امتیاز post
اشتراک گذاری

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *