خرید کاپشن مردانه
نوشته‌های تازه
دسته‌ها
قبل
بعدی
استایل گوتیک

بررسی کامل استایل گوتیک: سیاه، خاص، مرموز

در این مطلب استایل گوتیک را معرفی می‌کنیم و روش ایجاد آن را به شما می‌آموزیم؛ همچنین به طور مختصر نگاهی به ریشه‌های فرهنگی این استایل خواهیم داشت. اگر دقت کنید، در چشم‌انداز مد روز که مدام در حال تحول است، گوتیک استایل در آزمون زمان ایستاده و جذابیت و رمز و راز خود را حفظ کرده است. سبک گوتیک در لباس از خرده‌فرهنگ گوتیک که در اواخر دهه ۱۹۷۰ ظهور کرد نشات گرفته و امروزه از ریشه‌های فرهنگی خود فراتر رفته و بر دنیای مد تأثیری قدرتمند و ماندگار گذاشته است. این استایل منحصربه‌فرد از عناصر قرون‌وسطایی و ویکتوریایی الهام گرفته و ظاهری جذاب و خاص به نمایش می‌گذارد و البته علاقه‌مندان مخصوص به خودش را هم دارد.

ریشه‌های استایل گوتیک را می‌توان در خرده‌فرهنگ گوتیک جستجو کرد که به‌عنوان یک شورش فرهنگی علیه هنجارهای روز جامعه ظهور کرد. در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰، علاقه‌مندان به گوتیک به دنبال بیان استقلال تفکرات فردی خود، به دنبال ایجاد سبکی بودند که از روندهای رایج آن زمان متمایز می‌شد؛ بنابراین گوتیک کم‌کم متولد شد. این خرده‌فرهنگ با الهام از ادبیات، هنر و معماری دوران گوتیک، جنبشی در صنعت مد و فشن و لباس مردانه و زنانه ایجاد کرد که یک‌جورهایی بیان‌کننده مفاهیمی مثل تاریکی، رمز و راز و دنیای ماورایی بود.

دو نمونه استایل گوتیک

عناصر کلیدی گوتیک استایل

همان‌طور که از ظاهر و باطن گوتیک استایل بر می‌آید، سبکی غنی از تاریکی ظریف است که توسط چندین عنصر کلیدی تعریف می‌شود؛ عناصری که به زیبایی بی‌نظیر آن کمک می‌کنند. یکی از ویژگی‌های بارز آن، پالت رنگ تیره است، تا جایی که رنگ سیاه در مرکز صحنه قرار می‌گیرد و هم‌زمان مظهر رمز و راز و شورش درون است. این لباس‌ها که اغلب دارای توری، مخمل و گل‌دوزی‌های تاریخی هستند و از نظر ریشه به دوران رمانتیسم بازمی‌گردد، تأثیرات دوره ویکتوریا و قرون وسطی را نشان می‌دهند. سیلوئت یا طرح کلی در مد گوتیک باتوجه‌به میزان نمایشی بودن آن مشخص می‌شود. این مسئله را می‌توان با نگاهی به لباس‌ها متوجه شد؛ یقه‌های بلند، پیراهن‌های برافراشته و یا ژولیده و انواع شلوار مردانه خاص که دو حس قدرت و آسیب‌پذیری را هم‌زمان ایجاد می‌کنند. اکسسوری‌ها نیز در تکمیل ظاهر گوتیک بسیار مهم هستند. جواهرات مردانه و دستکش‌ها یا دستبندهای چرمی حسی از مرموز بودن را به تیپ گوتیک اضافه می‌کنند. در ادامه هر یک از عناصر استایل گوتیک دارک را شرح می‌دهیم.

گوتیک استایل

پالت رنگی تیره

شاید مشخص‌ترین مشخصه سبک گوتیک در لباس، تمایل آن به پالت رنگ تیره باشد. رنگ سیاه در این استایل حکمرانی می‌کند و نماد رمز و راز، شورش درون و دوری از هنجارهای مرسوم جامعه است. البته رنگ‌هایی مثل بنفش و قرمز تیره در کنار آبی کم‌رنگ گاهی اوقات جای خود را در استایل گوتیک پیدا می‌کنند و با ایجاد یک ترکیب رنگی هماهنگ به حس غریبی از غم چنگ می‌زنند. اما در کل سنگ بنای مد گوتیک روی پالت رنگی تیره قرار می‌گیرد و از لباس تا کفش مردانه را می‌پوشاند.

بررسی کامل استایل گوتیک: سیاه، خاص، مرموز - bikoplus | Blog

عناصر دوران ویکتوریا و قرون وسطا

گوتیک استایل اغلب عناصری از دوران ویکتوریا و قرون وسطی را در خود جای می‌دهد و حس زیبایی بی‌انتهایی را ایجاد می‌کند. این مسئله را در البسه مردانه استایل گوتیک می‌توان به‌راحتی مشاهده کرد. یقه‌های بلند و پیراهن‌های ژولیده که با بافت لباس‌های قرون وسطی مانند توری، مخمل، و گل‌دوزی‌های تاریخی، همگی از نشانه‌های این سبک هستند. این سبک و سیاق در لباس‌های زنانه هم دیده می‌شود و با مخاطب معاصر طنین‌انداز شده و او را مسحور می‌کند. البسه زنانه شامل دامن‌های بلند، آستین‌های افراشته و کرست‌هایی به سبک پوشش مردمان دوران ویکتوریا است. می‌توان گفت مجموعه این عناصر بیانگر پیچیدگی و جزئیات هستند، دقیقاً برعکس استایل مینیمال مردانه.

بررسی کامل استایل گوتیک: سیاه، خاص، مرموز - bikoplus | Blog

طرح کلی ساختاریافته

سیلوئت در استایل گوتیک پسرانه و دخترانه اغلب با ماهیت نمایشی‌اش مشخص می‌شود. سیلوئت یا شبح یا چهارچوب به طرح کلی یک تصویر می‌گویند که خطوط مرزی با محیط اطراف موضوع را مشخص کرده و ابعاد کلی آن را به نمایش می‌گذارد. طرح کلی سبک گوتیک در لباس با پیچیدگی‌هایی که دارد، حس رمانتیسم و فانتزی را القا می‌کند. شبح تیپ گوتیک نه‌تنها یک روایت دستوری و عاشقانه بیان می‌کند، بلکه با حالت اغراق‌آمیز خود، هنجارهای مرسوم را به چالش کشیده و هاله‌ای از رمز و راز دنیای ناشناخته را به نمایش می‌گذارد. حس دراماتیک در مد گوتیک یکی از احساسات زمینه‌ای است و به افراد اجازه می‌دهد هم‌زمان قدرتمند و آسیب‌پذیر باشند. خطوط و منحنی‌های آن، حس عظمت را برمی‌انگیزد، توجه را به خود جلب می‌کند و شخص را در هاله‌ای گیرا و معمایی محصور می‌نماید. تعهد به سیلوئت شلوغ و نمایشی، گواهی بر توانایی مد گوتیک برای فراتر رفتن از هنجارهای اجتماعی و ایجاد یک دنیای جدید خارق‌العاده است.

استایل گوتیک دارک

اکسسوری خاص

اکسسوری‌ها نقش مهمی در استایل گوتیک دارک ایفا می‌کنند و به‌عنوان عنصری مکمل ظاهر می‌شوند. ست جواهرات خاص مثل حلقه‌های غیرمتعارف، دستبندها و دستکش‌های چرمی از اکسسوری‌های اصلی کمد لباس گوتیک مردانه هستند. به‌خصوص اکسسوری‌های چرمی و فلزی به استایل گوتیک حس خاصی می‌بخشند. در واقع، علاقه‌مندان به سبک گوتیک در لباس، فردیت خود را از طریق اکسسوری‌هایی که مطابق سلیقه شخصی انتخاب می‌شود بیان می‌کنند. جواهرات مردانه‌ای که اغلب دارای طرح‌های پیچیده و سنگ‌های قیمتی تیره هستند، حسی از شکوه و عرفان‌های خاص را القا می‌کنند. گاهی اوقات هم با دیدن یک کمربند میخ‌دار، حال و هوای شورشی در بیننده اثرگذار می‌شود. درهرحال، در گوتیک استایل، اکسسوری‌ها صرفاً نقش تزیینات را بازی نمی‌کنند، بلکه نقش مکمل در ست با لباس مشکی را داشته و ضروری هستند.

بررسی کامل استایل گوتیک: سیاه، خاص، مرموز - bikoplus | Blog

تفاسیر مدرن سبک گوتیک در لباس

این درست است که انواع استایل گوتیک ریشه در خرده‌فرهنگی دارند که دهه‌ها پیش پدیدار شده، اما امروزه تأثیر این سبک پوشش به طرق مختلف در جریان اصلی مد و فشن نفوذ کرده است. طراحان و برندهای لباس از عناصر گوتیک در مجموعه‌های خود استفاده می‌کنند و تطبیق‌پذیری و جذابیت ماندگار این سبک را به نمایش می‌گذارند. افراد مشهور و اینفلوئنسرها اغلب مد گوتیک را در رویدادهای مختلف می‌پوشند و جایگاه این سبک از پوشش را در چشم عموم مردم، مستحکم‌تر می‌کنند.

سخن پایانی

تاریخچه استایل گوتیک و وضعیت فعلی‌اش نشان می‌دهد که چیزی بیش از یک روند گذراست. اگرچه گوتیک استایل پسند عموم مردم جامعه نیست، به‌خصوص در ایران که جامعه شکلی محافظه‌کار دارد و بیشتر حال و هوای سنت‌ها را دارد، هنوز فاصله زیادی تا پذیرش نسبی این مد داریم؛ هرچند این‌طور هم نیست که اصلاً به چشم نیاید. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که استایل گوتیک در ایران علی‌رغم حضور کم‌رنگ‌تری که دارد، سبک و سیاقی متفاوت هم دارد. به‌عبارت‌دیگر، جریان‌های فرهنگی روی هم اثر می‌گذارند و از دل آنها نتایج جالبی به وجود می‌آید. مد گوتیک داخل ایران، از نظر انتخاب لباس، برخاسته از فرهنگ داخلی و از نظر رعایت اصول و المان‌های گوتیک، به اصل موضوع وفادار است. همین مسئله باعث می‌شود گاهی تیپ‌هایی ببینید که در هیچ نقطه دیگری از جهان نمونه‌اش وجود نداشته و منحصربه‌فرد است؛ و این دقیقاً همان چیزی است که گوتیک به شیوه‌ای سرکشانه روایتش می‌کند.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. نظر شما دررابطه‌با مد گوتیک چیست؟ البته نظر بی‌طرفانه و بدون شلیک عقاید شخصی. به‌هرحال اگر دقت کنید، آحاد جامعه حد وسطی دارند که از دو سو معمولاً با اقلیتی متفاوت تکمیل می‌شوند. استایل گوتیک هم همین است. مکملی از طرف سوی ریسک‌پذیر جامعه؛ و نقطه مقابلی در برابر اقلیت به‌شدت محافظه‌کار. می‌توانید مثالی از نقطه مقابل به ذهن بیاورید؟

اشتراک گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *